SACS är glada att välkomna Addiva Elektronik AB som nya medlemmar. I samband med medlemskapet berättade Lennart Liljeström mer om företaget och hur de kan bidra till SACS.
Hur skulle ni beskriva ert företag och vad erbjuder ni era kunder?
-Addiva Elektronik är en del av Addiva-EEPAB Gruppen som erbjuder företag utveckling, produktion och förvaltning av analoga och digitala lösningar från sensorer till molntjänster.
Vi erbjuder specialistkompetens inom elektronikkonstruktion och programmering av inbyggda system. Vi har spetskompetens inom området kommunikation och inbyggd kraft och hjälper gärna till redan från idéstadiet till serieproduktion, framhåller Lennart.
Vad fick er att prioritera ett medlemskap i SACS?
-Ett starkt civilt Sverige är viktigt och vi tror att Addiva främst kan bidra med vår kunskap om robust datakommunikation men även inom andra områden, avslutar han.